Thursday, June 16, 2011

B O S O N A


Svoj drugi post pocet cu temom meni licno jako zanimljivom i dragom, a to je bosanski srednji vijek. Obicno se uzima da je srednji vijek vrijeme od nekih hiljadu godina od 5. do 15. stoljeca ili tacnije od 476. do 1492. godine. Negdje na toj vremenskoj skali nastala je negdje oko danasnjeg Visokog drzava imena Bosna (ni dan danas ne znam bas tacno porijeklo tog naziva). Namjerno kazem negdje na toj vremenskoj skali jer zapravo ne zna se tacno ni kada je Bosna nastala. Svakako je to bilo prije 10. stoljeca kada se bosansko ime prvi put spominje u pisanoj formi, zahvaljujuci opet jednom vizantijskom caru koji se zvao Konstantin i koji je na srecu volio da pise (ili je barem volio drugima narediti da pisu za njega). Tako je Kontantin zapisao kako negdje tamo poprilicno daleko od Carigrada postoji i zemljica Bosona sa dva poznata grada koje naziva Katera i Desnik. Dakle, bili smo ocito mala zemlja jer nam Konstantin sigurno nije tepao od milja, ali vazno je da smo vec tada bili tu, prisutni na evropskoj politickoj sceni, bez obzira koliko mali bili. To isto tako ne znaci da smo tek dosli u Evropu, naime, Slaveni na teritorij koji danas zovemo Balkanom dosli su vec mnogo prije.
Idem kratko u godinu 626. Da se tada zivjelo u Carigradu ta bi godina bila izuzetno teska bez obzira sto bi bila stanovnik najvece evropske metropole toga doba. Postojala je velika mogucnost da lako izgubim glavu jer je grad bio pod opsadom i to sa svih strana, uz veliku prijetnju dvostrukog napada, Persijanaca koje predvodi Sahrbaraz sa azijske i udruzene vojske avarskog hagana sa evropske strane. Za ovu pricu narocito je zanimljiva ova druga, avarska vojska jer se ona najvecim dijelom sastojala od Slavena, a tek onda od Avara, Bugara i Gepida. Citava prica zavrsava sretno po Carigrad jer su nakon velike pomorske bitke 10. augusta 626. godine slavenske ladje bile porazene od strane vizantijske flote, nakon cega su se povukli i Persijanci. Ono sto je meni narocito inspirativno u ovoj opsadi jeste cinjenica da su Slaveni za napad na Carigrad koristili i tzv. monoksile, camce napravljene od jednog stabla drveta, sto govori prije svega koliko su bili hrabri (ili dovoljno ludi).
Ova nadasve dinamicna epizoda nase historije govori kako su već u 7. stoljecu, slavenska plemena, a medju njima i ono koje ce kasnije stvoriti svoju zemljicu Bosonu, iako pod avarskom dominacijom bili jedan od bitnih politickih faktora na podrucju Balkana. Pocevsi od 6. stoljeca pa do tog pomenutog 10. stoljeca kada se Bosna po prvi put spominje u pisanim izvorima, Slaveni prelaze Savu, dolaze, ostaju, rjesavaju se Avara (tome treba itekako zahvaliti Karlu Velikom koji je uradio najveci dio posla) te se konacno politicki organiziraju u svoje prve drzave. Tako se i Bosona mogla kao vec formirana drzava spomenuti u spisu jednog vizantijskog cara.

No comments:

Post a Comment